Nabytí nemovitosti od nevlastníka

Raiffeisen půjčí na družstevní byt až dva miliony bez zajištění

Raiffeisen stavební spořitelna zvýšila maximální výši úvěru, kterou nabízí na financování družstevního bydlení bez zajištění nemovitostí. Až polovinu této částky půjde využít na rekonstrukci kupovaného družstevního bytu nebo vybavení domácnosti.

„Pro malé družstevní byty nebo ty v menších městech je tato částka dostačující,“ říká Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Nabídka reaguje na růst obliby družstevního bydlení, což je důsledkem jak drahých nájmů, tak vysokých cen bytů určených do osobního vlastnictví.

„Družstevní bydlení je dostupnou formou bydlení pro všechny věkové kategorie. Zájemce o družstevní byt složí 25 až 30 procent z ceny a zbytek splácí postupně jako součást měsíčního nájmu. Při podání žádosti o úvěr na financování družstevního bytu však lidé mohou narazit na podstatný problém. Družstevním bytem se bance nedá ručit a je proto třeba dát do zástavy jinou nemovitost. Ale ne každý takovou možnost má,“ vysvětluje mluvčí.

Družstvo?

„Při pořízení staršího družstevního bytu je možnost použít až polovinu z přiděleného úvěru na jeho zrekonstruování ideálním řešením. Výhodou našeho úvěru je také to, že u něj není podmínka budoucího převodu bytu do osobního vlastnictví,“ doplňuje Molnárová.

Další novinkou je financování modulových domů. Tyto cenově dostupné domy si lze „poskládat“ z několika modulů a časem přidávat další podle toho, jak se rozrůstá rodina. „Pokud je takové bydlení zapsané v katastru nemovitostí a má přidělené číslo popisné, jeho financování u RSTS není problém a to včetně možnosti použít tento objekt jako zajištění úvěru,“ říká mluvčí.

Raiffeisen stavební spořitelna má i novinku pro podnikatele žádající o úvěr. Nově uznává jako příjem až 65 % z jejich ročního obratu při doložení posledních tří daňových přiznání. „Osoby samostatně výdělečně činné se mohou při vyřizování žádosti o úvěr setkat se spoustou papírování a neochotou ze strany banky. My však k živnostníkům přistupujeme individuálně a vyhodnocujeme i jiné faktory, než jen to, co je v daňovém přiznání,“ říká Pavel Chmelík, místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.